icon

Tel: 0531 937 63 54

Mail: info@arkakademi.com

icon

Alibey Mah. Kızkapanı Sk 4/3
Silivri/İstanbul


EĞİTİM :UZAKTAN EĞİTİM – UYGULAMA

SÜRE: 2 AY 80 SAAT

BELGE : ULUSLARARASI

SINAV : ONLİNE

Gelişen yeniçağın etkisiyle birlikte yeni meslekler ve yeni çalışma alanları ortaya çıkmıştır. Bu alanlardan biri de artık bir meslek halini alan yaşam koçluğudur. Zamanla bu yeni alan oldukça ilgi uyandırmış ve çoğu insanın yardım için başvurduğu ilk alanlardan biri haline gelmiştir.

Yaşam Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğu dendiğinde, çoğu insanın aklına psikologlar gelmektedir. Ancak yaşam koçu olan birisi psikolog değildir. Psikologluk ve yaşam koçluğu arasında birçok önemli fark bulunmaktadır. Bunun en iyi örneği ise, yaşam koçu olan birinin hastasına sadece tavsiyeye vererek kararı tamamen ona bırakması görülürken, psikologlar hastasına karşı talimatlar uygular ve ondan bu talimatlara uymasını bekler. Özetle yaşam koçluğu, kişinin hayatında süregelen bir takım olumsuzluklar karşısında ne yapması gerektiğini ona göstererek, farklı bakış açıları kazanmasını sağlamak olarak tanımlanabilir.

Yaşam Koçu Ne Yapar?

Bütün insanlar hayatlarının belli bir kısmında çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirler. Bu sorunlar karşısında bazıları daha soğukkanlı olurken, bazıları daha çekimser ve endişeli olabilirler. Bu endişe içerisinde olan insanlar sorunları çözmek için de çoğu zaman doğru yolu bulamazlar. Yaşam koçları da bu tarz insanların hayatlarında yaşadığı sorunlarda onlara yardımcı olabilmek için vardırlar. Ancak bunu yaparken kişiye karşı zorlayıcı bir davranışta bulunmazlar, sadece yol göstererek kişiye yardım etmeye çalışırlar. Yaşam koçunun bir insan üzerinde oluşturduğu bu faydalar neticesiyle gerekliliği de kanıtlanmış olacaktır. Bizler de bu noktada gereken kişilere özenle davranarak onlara ihtiyaçları olan yaşam koçları konusunda imkanlar sağlıyoruz.

Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Yaşam koçu olabilmek için tamamlanması gereken kurslar ve sınavlar vardır. Bu sınavı başarılı olarak tamamlayan ve kendisini bu alanda yeterli gören herkes rahatlıkla yaşam koçu olarak bunu bir meslek haline getirebilir.